İSTANBUL

Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, Anadolu Ajansının (AA) toptan yazışma ortağı bulunduğu “4. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı”nın önemine değinerek, “Şu anda 37 Arap menşeli yayıncımız mevcut İstanbul’da çalışkanlık gösteren. Dolayısıyla ortak süre sonradan fuar, burada canlı Arap menşeli yurttaşlarımız düşüncesince ortak gerekseme durumuna geldi.” dedi.

Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi‘nde ziyarete oluşturulan fuara bağlı AA muhabirine değerlendirmede mevcut Kısakürek, Arap Yayıncılar Birliği’nin Arap coğrafyası haricinde dayanak verdiği ve akredite etmiş bulunduğu en şişman fuar durumuna geldiklerini belirterek, “Tabii ki Mısır, Lübnan ve Ürdün fuarları derin sabık fuarlar lakin uygun satı itibarıyla da gerçekten bu denli yayıncının ortak arada bulunduğu fuarlar aşırı az. Daha güzel olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kısakürek, Basın Yayın Birliği kabilinden düzenlenen, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Uluslararası Arapça Kitap Yayıncıları Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlandığını dile getirdi.

Fuarın 6 bin metrekarelik ortak bölgede okuyucuyla buluştuğuna ayraç fail Kısakürek, “15 ülkeden 207 tabi katılma ediyor. Bizi bahtiyar eden, bu yayıncıların az elan tamamının orak ayı başlangıcında bizlere ok vermiş olmasıydı. Bu fuarın duyurusu itibarıyla da aşırı memnunuz. Çünkü derneğimizden ihvan Brezilya’daki fuara gittiği devir ‘Eylül ayında fuar yapıyormuşsunuz. Acaba kılıç de katılabilir miyiz?’ tarzı ile sorular geliyordu. Açıkçası bu da bizi aşırı bahtiyar etti.” değerlendirmesinde bulundu.

“İlk gündüz 6 binin üstünde ziyaretçi geldi”

Emrah Kısakürek, “Yeni Bir Dünya Keşfet” sloganıyla oluşturulan fuara geçmiş günden itibaren yayınlanan ilgiden kıvançlı bulunduğunu kaydederek, “Normalde fuarların geçmiş haset eneze geçer. Dün 6 binin üstünde ziyaretçi gelmiş. Benim umumi namına gözlemlediğim, tören düzeni haricinde hem öğrencinin hem ailelerin katılmış bulunduğu ortak fuar oldu. Az evvela de bazıları bana fuara nite gidebiliriz? niteleyerek kere sordu. Aileler piyasa gününü buraya başlamak düşüncesince ayırmış.” niteleyerek konuştu.

Arap coğrafyasıyla Türkiye’nin tarihî ortak bağı bulunduğunun altını çizen Kısakürek, şöyleki bitmeme etti:

“Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde aşırı ortak tomar Arap menşeli vatandaşımız var. Ayrıca bazısı vaziyetlerden çevre devletimizde hem Suriyeli hem Iraklı aşırı ortak tomar vatandaşımız var. Onların çokları İstanbul’a yerleşti. Hatta şu anda 37 parça Arap menşeli yayıncımız mevcut İstanbul’da çalışkanlık gösteren. Dolayısıyla ortak süre sonradan fuar, burada canlı Arap menşeli yurttaşlarımız düşüncesince ortak gerekseme durumuna geldi. Bu elden fuarların içre 3-5 parça önemsiz dükkanla bitmiyor. Gördüğünüz kabil 200’ün üstünde tabi mevcut ve cemaziyelevvel gördüğüm kadarıyla her insana değişik hoşlanma var. Bir de Türkçe kitapların satılmış bulunduğu fuarlarımızdaki kabil rastgele türden, yelpazenin rastgele kabilinden Arap tabi var. Dolayısıyla bu da başta Arapça fuarı denince dini yayınlar fuarı mantığından kurtarmış olmaktadır fuarımızı. O bakımdan da hoşlanma göreceğine inanıyoruz.”

Kısakürek, uzlaştırma anlaşmaları dair da yayınevlerininin uygun görüşmeler yapacağını söyleyerek, “Arapça kitap fuarının ilkinden bugüne 600’ün üstünde barışma imzalandı. Dolayısıyla bu elhak bitmeme fail ortak şey. Burası da hakkında yardım sağlayacak. Daha güzel olacağını ve elan yoğunlaştırılmış alım satım yapacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Fas, İngiltere, İtalya, İran ve Irak’tan yayıncıların katılmış bulunduğu fuar, 9 Eylül’e denli bitmeme edecek.

Muhabir: Hilal Uştuk

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here