ANKARA – DUYGU YENER -YEŞİM SERT KARAASLAN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu 100 günce gelişim planı kapsamında, sağlıktaki en ehemmiyetli çalışmalardan birinin “yerli aşı” olacağını söyledi.

Bazı ailelerin aşıların içre yer düzlük alüminyum kabilinden bazısı maddelerin sağlığı yıldırma edeceği yönündeki iddialar ilişkin aşı reddinde olduğunun anımsatılması ilişkin Koca, aşıların hastalıklardan korunmada en çalışan defa bulunduğunu altını çizdi ve ailelere aşıları ide etmeksizin yaptırmaları çağrısında bulundu.

Rutin aşı takvimindeki aşıların korkmadan yaptırılabileceğini vurgulayan Koca, “Vatandaşımızın korkmadan aşılarını yaptırabilmesini gelmek yönünde önümüzdeki 100 günce gelişim planına da bunu müdahale ettik. Bu kapsamda, önümüzdeki çağda aşıları yerlileştirmeyi hedefliyoruz.” niteleyerek konuştu.

Koca, aşı reddinde mevcut ailelerin sayısının 23 bine ulaşmasına ilişkin, “Aşı yerlileştirme yaklaşımından sonraları vatandaşımızın kimi kaygılarının da gideceğine inanıyorum. Şu anda rastgele birlikte dava olmadığını, korkmadan yaptırabileceklerini ferah ferah söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

Bilgilendirmeler genel ağ ortamında

Aşı reddindeki artma ve aşı dair akıllıcasına ve dimdik bilgilendirme gerçekleştirmek şartıyla harekete güzeşte Bakanlık, “asi.saglik.gov.tr” adıyla birlikte web sayfası oluşturdu.

İnternet sitesinde yer düzlük bilgilere göre, bağışıklamanın insanoğlu sağlığı açısından en sansasyonel yöntemlerden bir tanesi olduğu, aşıların çabucak aşı yaptıranları korumanın haricinde hastalığın toplumda aşı gömgök kişilere de yayılmasının önleneceğine dikkati çekildi.

Yapılan ilkah emekleri kararında aşı ile önlenebilir dert hızlarında ağır düşüşlerin yaşandığına değinilerek, ilkin 1924 -1944 yılları ortada şişman salgınlar ve ölümlere defa açan bulunan çiçek hastalığının ilkah çalışmalarıyla 1977 yılından itibaren ağız ağıza namevcut edilmiş olduğu vurgulandı.

Önemli birlikte çocukluk dönemi bulaşan rahatsızlığı bulunan bebek felci (poliomiyelit) rahatsızlığına için evren genelinde münteşir ilkah emekleri yapıldığı, Türkiye’de 19 senedir bebek felci olayının görülmediği belirtildi.

Aşılama emekleri sebebiyle aşı ile önlenebilir hastalıklardan sarılık A-B, boğmaca, invaziv bakteriyel hastalıklardan pnömokok ve Hib’e ilişkin gelişen menenjit, sepsis ve bakteriyemi, suçiçeği, kabaşiş ve kızamıkçık olay görülme sıklıkları ince azaldığı kaydedildi.

Aşı içerikleri, aşı türleri, aşı sonrası istenmeyen etkisinde bırakır kabilinden bilgilerin de yer almış olduğu “asi.saglik.gov.tr” web sayfasında, Bakanlık kabilinden 13 hastalığa için rutin ilkah hizmetine yer verildi.

Buna göre, doğan rastgele birlikte bebeğin aşı takvimine akıllıca olarak, boğmaca, difteri, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, tüberküloz, poliomyelit (çocuk felci), hepatit-B, sarılık A, suçiçeği, hemofilus influenza tip B benenjiti ile konjuge pnömokok (zatüre) aşıları kâffesi bebeklere parasız kendisine afiyet kurumlarında uygulanıyor.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here