Öyle kolay olmayacak tabiki (: diyetten sonra ki sürede yiyemediğiniz her şeyi yemek yok! Diyetten sonra yapılan en büyük yanlışlardan biri bir kereden bir şey olmaz mantığıdır. Aman haaa ben o yanlışı birkaç kez yaptım sonradan pişmanlığı çok kötü oluyor siz yapmayın arkadaşlar! Kilo koruma programına geçmezsek maalesef diyetinizin bir faydası olmaz.
Diyet dönemi ne kadar başarılı geçerse kilo koruma dönemi de o derece kısalır. Kilo koruma programı, diyetimiz bittikten sonra aldığımız enerjinin yavaş yavaş artırarak dengelenmesiyle oluşur. Bunu ne kadar hızlı dengelemeyi öğrenirsek, kilo koruma programız da o kadar hızlı tamamlanır. Beslenme uzmanları da; ne kadar sürede kilo verdiyseniz bir o kadar da koruma programı uygulamanızdan yanadır ki bence de en doğrusu budur.
 
Diyet kesinlikle bir denge işidir. Bu denge de abartmadan her şeyden az az yemekle başlar. Nedir bu denge derseniz eğer? Kas kaybı olmadan, enerjimizin % 55’inin karbonhidrattan, % 15-20’sinin proteinden, % 25-30’unun yağdan gelmesi gerekir. Beyaz ekmek yerine mutlaka tam tahıllı ekmekleri tercih etmeliyiz ve bu hayat standartlarımızın arasına girmeli. Sabah kalkar kalkmaz muhakkak ılık su içmeliyiz. Ve 1 saat geçmeden kahvaltımızı yapmalıyız. Erken saate yapılan kahvaltı metabolizmayı daha çok çalıştırır. Ara öğünleri kesinlikle atlamamalıyız. Kan şekerini dengelemek amaçlı oldukça önemlidir. Ara öğün her zaman tokluk hissini arttırır.
Akşam yemeklerinde hafif ve bol salata ile tamamlarsak kilo problemi olan kimse kalmaz sanırım ben dahil (:

Tabi bunu demesi kolay dediğinizi duyar gibiyim. Bende çok dedim (:

ama bu işe yaramıyor arkadaşlar kararlı olmak şart!

Unutmayın azmin sonu selamettir (:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here