Bebek odasını hazırlarken dikkat etmemiz gereken bir sürü detay var; bebek yatağı nasıl olmalı, duvarlar ne renk olmalı, nasıl bir halı tercih etmeliyiz, aydınlatma nasıl olmalı, bebek odası takımları, bebek yatağı, uyku setinde ne tercih etmeli gibi… Bebeğin sağlığı için bu odanın iyi düşünülerek hazırlanmış bir oda olması gerekli. Bu yazıda bebek odası hazırlarken dikkat etmen gereken tüm detayları bulabilirsin.

Oda

Bebek odasına karar verirken evin güneş alan, ses yalıtımı olan ve annenin odasına yakın konumda olan odayı tercih etmelisin.

Zemin

Kullanacağın halı toz tutmamalı ve mikrop barındırmamalı, bu nedenle makinede yıkanabilen halılardan tercih edebilirsin.

Duvarlar

Duvarlar onun gözlerini yormayacak ve ışığı direkt yansıtmayacak özellikte, pastel tonlarında olmalı. Beyaz rengi ise çocuk odasında tercih etmemelisin, çünkü beyaz ışığı çok sert yansıtır ve gelişmekte olan görme duyularını olumsuz yönde etkileyebilir.

Mobilya

Bebek odası takımı satın almak yerine birbirine uyumlu mobilyalar satın almayı tercih edebilirsin. Hem daha kullanışlı olur, hem de gerçek anlamda senin tasarladığın bir oda olur. Bebek odası yerine anne-bebek odası tasarlamak çok daha kullanışlı olacaktır. Piyasada satılan bebek odaları maalesef hantal karyolalardan, büyük ve süslü dolaplardan oluşuyor.

Bebek Karyolası

Park yataklarının estetik yoksunu görüntüsünü benim gibi sen de sevmeyen biriysen, sana ahşap karyola almanı önerebilirim. Hem sağlıklı hem kullanışlı hem de şık bir görüntü yakalamış olursun. Yatak alırken dikkat etmen gereken detaylardan biri, parmaklıklarının arasındaki mesafe. Bebek bu karyolayı birkaç sene kullanacağı için hareket etmeye başladığında kafasını parmaklıkların arasına sıkıştırmamalı. Karyolanın yatak zemininin ayarlanabilir olması da güzel bir avantaj olacaktır. Bu nedenle ayarlanabilir zeminli alırsan, bebeğin büyüdüğünde yatağı biraz daha aşağıya çekebilirsin.

Şifonyer & Dolap

Bebek odaları için şifonyer daha kullanışlı bir mobilya olacaktır; çünkü ilk zamanlar asılacak kıyafetinden, katlanacak kıyafeti daha çok olacak ama ilerleyen zamanlarda dolaba da ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle bu kararı, odanın büyüklüğüne göre vermek daha mantıklı. İlerde alacağın bir dolaba yer varsa, ilk zamanlarda şifonyer kullanmanı tavsiye ederim. Eğer yok ise direkt dolap alabilirsin. Şifonyer çekmecelerinin kullanışlı olmasının yanı sıra, üzerine yerleştireceğin bir alt değiştirme setine olanak verecektir. Ben şifonyer almayı tercih ettim. Asılacak birkaç şirin kıyafeti de duvara sabitlediğim bir rafın altında sergileyeceğim.

Aydınlatma

Bebek odasında aydınlatma kesinlikle tepeden olmamalı. Çünkü tepeden aydınlatma bebeğin gözlerine direkt ışık yansıtacağından huzurlu bir uykuya geçiş yapmakta zorlanabilir. Tepeden aydınlatma yerine yandan aydınlatma tercih edebilirsin. Çok güzel tasarımları bulabilirsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here