ANTALYA – ALİ RIZA AKKIR

Antalya’nın flaş ilçelerinden Kaş‘taki dünyaca adlı sanlı Kaputaş Plajı, suyunun nazirsiz turkuaz rengiyle değme gündüz yüzlerce yerel ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Kalkan Mahallesi sınırlarında toprak alan, Kaş Belediyesince işletilen ve girişi parasız bulunan plaja minval kenarındaki basamaklardan inilerek ulaşılıyor.

Suyunun bariz yeşilden maviye akilane mütebeddil nazirsiz rengi, dokunulmamış doğallığıyla dünyanın en iyi plajları ortada yayınlanan Kaputaş, menfez kamaştırıyor.

Fethiye-Kaş önünde gezi edenler, çektikleri fotoğraflarda Kaputaş Plajı’nı görüntü adına kullanarak kurum vermeden geçmiyor.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, 15 Temmuz’dan itibaren Kaş’ta turizmin mergup ölçüde ilerlediğini söyledi.

İlçede turizmin neşe tatilinde şahika yaptığını tamlayan Kocaer, “Akdeniz’in en iyi plajlarından Kaputaş, bütün turistlerin koyak uğrağı noktayı oldu. Zaten dünyaca adlı sanlı bulunan plaj, değme sabık gündüz yerel ve ecnebi turistlerin hâlâ da aşırı merakını çekiyor. Ziyaretçilerin az hâlâ kâffesi plajdan kıvançlı ayrılıyor.” diye konuştu.

Kaputaş’ta tabiatın yıkma edilmiş olduğu ve betonlaştığı kabil şikayetlerin bulunduğunu hatırlatan Kocaer, meydana getirilen değme şeyin ahşap, işleme ve kontrollü bulunduğunu dile getirdi.

“Burası katıksız müşterek güzellik”

Kaş Belediyesi adına turizme ve misafirlere hizmete bitmeme ettiklerini özetleyen Kocaer, şu şekilde konuştu:

“Kaputaş, yaz ve şita biricik renkte kalmaz. Beş renge derece derece kademe ebekuşağı kabil biçim alır. Kaputaş’ta mevcut kum, çakıl, derya hamamı ağız ağıza doğaldır. Kaputaş’ta arttırma en küçük müşterek çakıl taşı tanesi yoktur. Burası katıksız müşterek güzellik. Koyun Akdeniz’e bakışı ve renginin kanyonla bütünleşmesi, Kaputaş’ı ön plana çıkarıyor. Plajın yukarı yanındaki ıssız keçilerinin dolaşması da görk katıyor.”

Kocaer, Türkiye’nin tanıtımı düşüncesince nice plaj bulunduğunu, Kaputaş’ın da bunlardan bir tanesi bulunduğunu vurguladı.

İstanbul’dan tatile mevrut Gökhan Yıldırım da Kaputaş’ı ilkin kere gördüğünü ve hâlâ ilkin bu derece bembeyaz kükremek görmediğini anlatım etti.

Kaputaş’ın yanlışsız güzelliğe ehil bulunduğunu kaydeden Yıldırım, plajın Türkiye’de görülmesi müstelzim noktalardan bir tanesi bulunduğunu dile getirdi.

Tatilcilerden Meltem Zengin de plajın manzarasının güzelliğiyle büyülendiğini söyledi.

Suda mavinin nice tonunun görülebildiğine ayraç fail Zengin, Kaputaş’ın dehşet güzelliğe ehil bulunduğunu belirtti.

Onur Şener de Kaputaş’a Kocaeli’den haber mektubu hesabına geldiğini ve aşırı beğendiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here