Araştırmalara göre; diyabet hastalarından her 1’inin hastaneye ilk başvuru nedeni; ayağında açılan yara! DİYABETİK AYAK!

Diyabetik bir hastanın ayağında enfeksiyon oluştuğunda ya da yara açıldığında bu yarayı ‘ufak, kendiliğinden kapanır’ demeksizin, vakit kaybetmeden bir uzmana göstermek şart. Zira diyabetik hastaların gerek ayak yapıları gerekse bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan, normal şartlarda enfeksiyon oluşturmayacak kadar güçsüz bir bakteri baş edilmesi zor ve uzun bir enfeksiyona yol açabiliyor.

Küçücük yaraydı, kısa sürede böyle oldu diye geçiştirmeyin!

Hastalar genelde; Ayakta başlayan bir yarayı, ayağa batan bir çiviyi bile hissetmediğinden dolayı ayağında ancak gözle görülebilir büyüklükte hasar meydana geldiğinde veya enfeksiyon çok ilerleyince problemin farkına varmaktadır. O yüzden yara olmadan bile ayakta şekil değişikliklerinin olduğu, ciltte kurulukların ve çatlakların olduğu, bası alan noktalarda nasırları olan bir ayak diyabetik ayak olarak tanımlanmaktadır” diyor.

Diyabetik ayak riskinden 6 adımda korunun!

• Ayağınızı temiz ve nemli tutun.
• Nasır ve çatlaklarınızı uzmana tedavi ettirin.
• Kan şekerinin dengede olması için ilacınızı, diyet ve egzersizi aksatmayın.
• Ayağınıza uygun olarak kalıp alınıp, yürüme ölçümleri yapıldıktan sonra özel üretilmiş tabanlık ve ayakkabı kullanın.
• Düzenli olarak ayaklarınızı, özellikle parmak arası ve tabanını kontrol edin ve yeni yara oluşumu olup olmadığını gözlemleyin.
• Hekime kontrollerinizi aksatmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here