İZMİ – EFSUN ERBALABAN YILMAZ

Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı (HİPERDER) Prof. Dr. İstemihan Tengiz, AA muhabirine meydana getirmiş bulunduğu açıklamada, “çağın vebası” olarak bilinen ve ölümsek neticelere kere açabilen hipertansiyona doğumdan itibaren rastlandığını belirterek, er çocukluk çağındaki hipertansiyonun doğumsal anomalilere, böbrek ve ya doğa sistemi hastalıklarına ilişkin kendisine görüldüğünü, yeni yetmelik çağı çağı zamanında ise bu hastalığın değişik sebeplere ilişkin kendisine gelişebildiğini anlatım etti.

Kardiyoloji uzmanı Tengiz, çağdaş dönemin getirmiş bulunduğu kolaylıklarla toplumların edilgen fiil taayyüş geçmeye başladığını vurgulayarak, “Erken çocukluk zamanında hipertansiyon görülme sıklığı yüzdelik 1-2 yöresinde iken yeni yetmelik çağı çağı zamanında 6-7’ye çıkıyor. Pasif hayat tarzı, kusur tagaddi kabilinden sebeplere dayanıyor ve obeziteyle koşut biçimde yükseliyor.” dedi.

Sessiz ilerliyor

Hipertansiyonun çocuklarda da kelimesiz ilerlediğini özetleyen Tengiz, ilkin tekrarlayan hacet yolu reflülerinin vakayiname böbrek hasarına kere açarak hipertansiyona hastalık olduğunu, bundan dolayı çocukluk çağındaki hacet yolu enfeksiyonlarının kesinlikle dikkate katılması icap ettiğini kaydetti.

Çocuklarda hipertansiyon teşhisi konulurken, yaş, destan ve kilogram özelliklerin iri ehemmiyet taşıdığını aktaran Tengiz, hastaların yüzdelik 50’sinde hipertansiyonun belirtke vermeksizin geliştiğine ayraç etti.

Başlıca semptomları

Tengiz, müşahede bozukluğu, bulantı ve giriş ağrısının çocuklarda hipertansiyon düşüncesince esas semptomlar olduğunu, otama edilmezse hastalığın gözler, kalp, böbrekler ve damarlarda hasarlara kere açtığını vurguladı.

Çocuklarda 3 yaşından sonraları derneşik kendisine koku basıncı ölçümünün yapılması icap ettiğini kaydeden Tengiz, “Ani koku basıncı artışlarında bellek fonksiyonlarını kaybı, bellek kanamaları yaşanabiliyor. Uzun sürekli hipertansiyon çocuklarda his ve böbrek yetmezliğine hastalık olabiliyor. Ölüm ve hastalıklardan kaçınmamız düşüncesince riziko faktörünü er ayırt etmemiz gerekiyor.” diyerek konuştu.

Hipertansiyondan tevakki etmek için

Hipertansiyondan tevakki etmek düşüncesince hayat seçimi değişikliğine gidilmesi uyarısında mevcut Tengiz, en önce metin beslenme, derneşik egzersizin iri ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Tengiz, bire bir yetişkinlerde bulunduğu kabilinden sodyum klorür kullanımının kısıtlanmasını ve börek ile pilav kabilinden karbonhidrat kıymeti erdemli besinlerden kaçınılmasını da önerdi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here