MUĞLA – DURMUŞ GENÇ

Muğla’nın Milas ilçesinde, antika zamanın en dobra mahfuz tapınaklarından Zeus Lepsynos‘un da zarfında arazi almış olduğu Euromos Antik Kenti‘nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne katılması düşüncesince hususi düzentileme başlatıldı.

Selimiye Mahallesi sınırları zarfında arazi meydan ve MÖ 2’nci Yüzyılda düz yazı edilen Zeus Lepsynos Tapınağı’nın da zarfında bulunmuş olduğu Euromos Antik Kenti’nde kazı bitmeme ediyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Abuzer Kızıl, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, antika kentteki başta Zeus Tapınağı’nın Anadolu’nun en dobra mahfazalı tapınaklarından bir tanesi olduğunu, tapınaktaki 17 sütundan 16’sının fevk kirişleriyle hala ayakta bulunduğunu söyledi.

Tapınağın mimarlık elemanlarını belgelemeye müteveccih icraat yaptıklarını özetleyen Kızıl, en herşeyden ilk olarak yerdeki blokları kaldırarak ağır birlikte yenileme gerçekleştirmeyi ve tapınağı emektar ihtişamlı günlerine arka döndürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Euromos’un pozisyonu bakımından Anadolu’nun en ak yazılı antika kentleri arasında arazi aldığını aktaran Kızıl, buranın Karya Krallığı‘nın ehemmiyetli merkezlerinden bir tanesi bulunduğunu belirtti.

Kızıl, Euromos Anik Kenti ve Zeus Tapınağı’nın kazı ilmî ve ilmî manada ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, “Euromos dendiğinde Roma Dönemine tarihlenen kentteki devasa ve göz kamaştırıcı birlikte ibadethane akla geliyor. Burası Anadolu’nun en dobra mahfuz Roma Dönemi tapınaklarından birlikte tanesi. Çünkü tapınağa ilgilendiren mimarlık elemanların dayanıklı bir aşırı mevcut.” dedi.

Kentin birlikte öteki öneminin ise 1970’li senelerde mamul bulunan kazılarda arkaik çağa ilgilendiren din yapıların ortaya çıkmak olmasından kaynaklandığına yer veren Kızıl, “Bu da şehrin zamanı düşüncesince baş döndürücü ehemmiyetli veriler sunuyor. Ayrıca sütunların üstünde arazi meydan yazıtlarda buraya meydana getirilen bağışlarla alakalı bilgiler arazi alıyor. Burası antika son zamanların sponsorluk vakasını da gösteriyor. Bu bizim düşüncesince baş döndürücü önemli.” ifadesini kullandı.

Kentin öteki birlikte ehemmiyetli yapısının ise Agora olduğuna ayraç fail Kızıl, burada yürüteç kazı çalışmalarında ise Helenistik Dönem orijinli fakat Roma ve Geç Roma çağlarında da beğenilen eserlere ulaşıldığını aktardı.

Kızıl, kentteki tiyatroda düzenlenen çalışmalarda ise baş döndürücü dobra mahfuz yerleşme sıralarının ortaya çıkarıldığını dile getirdi.

Kentin dü ehemmiyetli nekropolü bulunduğunu özetleyen Kızıl, şu şekilde bitmeme etti:

“Her ne derece bir aşırı devir bünyesinde yıkma edilmiş olsa da Güney Nekropol dalında dobra mahfuz lahit gömüt lakırtı konusu. Kuzey Nekropol dalında ise hâlâ evvel defineciler kabilinden yıkma edilmiş bulunan birlikte göz gömüt bulunuyor. Zaman geçtikçe tığ antika kenti hâlâ görünür bir duruma getirip hem bilgi hem kazı bilimi yaşamına bununla beraber ekin turizmine vermek düşüncesince kadro adına güç gösteriyoruz. Kentin UNESCO Geçi Listesine girmesi düşüncesince hususi çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte tığ de başvurumuzu yapacağız.”

Kızıl, icraat kararında kente birlikte fonksiyon kazandırabilmek hedefinde olduklarını vurguladı. Bu manada arkeolojiye, kültüre ve turizme arka inkılap getirmek istediklerini anlatım fail Kızıl, bölgenin hâlâ dobra tanıtımı düşüncesince şehrin UNESCO Listesine girmesinin de ehemmiyetli bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here