KONYA – ENGİN ÖZEKİNCİ

Konya’nın Halkapınar ilçesinde “dünyanın önceki ekincilik anıtı” yerine vasıflandırılan İvriz Kaya Anıtı’nın beraberinde Sannabadae Manastırı, Geç Hitit zamanına tarihlenen rölyef ve sunak sektörü kadar mekanlar ile katıksız güzellikleri buluşturan İvriz Kültürel Peyzajı, domestik ve ecnebi turistlerin beğenisini çekiyor.

Bolkar Dağları‘nın karlı zirveleri, bereketli oksijenli yaylaları, buz kadar cari çayı, çayırlarında koşan yılkı atları ve yegâne doğasıyla İvriz, bölgenin ehemmiyetli gezinsel mekanları ortada arazi alıyor.

İvriz Mahallesi’nde mevcut Geç Hitit devri İvriz kayaç kabartması, bölgedeki gezinsel mekanların merkezini oluşturuyor.

İvriz kayaç anıtında, Tuwana Kralı Warpalawas ve sıkıntı tanrısı Tarhunzas’ın kabartması bulunuyor. Luvi dilindeki resim yazı yazıda, “Ben bilgili ve alp Tuwana Kralı Warpalawas. Sarayda ortak prens iken bu asmaları diktim. Tarhunzas onlara refah ve artağanlık versin.” lafları dikkati çekiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, İvriz Kültürel Peyzajı’na baş döndürücü sayıda domestik ve ecnebi turistin uyanıklık gösterdiğini söyledi.

“Turistlerin dip ilgisine ev sahipliği yapıyor”

İvriz’in Konya’nın zamanı ve katıksız güzellikleri ortada arazi aldığını dile getiren Yarar, şunları belirtti:

“İvriz Kaya Anıtı milattan ilkin 1180-700 yılları ortada yapılmıştır. Yani Geç Hitit periyodunun anıtlarındandır. Tuvana Krallığı’nın en anıtsal krallarından bulunan Varpalawas çeşidinden yaptırılmıştır. Anıtta sıkıntı tanrısı Tarhundus ile Varpalawas betimleme edilmiştir. Krala layıkıyla henüz iri ölçülerde bulunan Tarhundus, elinde başak ve üzüm tutmaktadır. Bu da Tahundus’un ayrımsız sürede refah ve artağanlık tanrısı bulunduğunu göstermektedir. Tanrının karşısında kralın da henüz önemsiz boyutlarda afsun paha halde betimleme edilmiş olduğu İvriz kayaç anıtı, gelişigüzel güzeşte gündüz domestik ve ecnebi turistlerin dip ilgisine ev sahipliği yapıyor.”

İvriz, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde

Yarar, “dünyanın önceki ekincilik anıtı” İvriz’in bulunmuş olduğu bölgenin, 2017 senesinde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne girdiğini anımsattı.

Bölgenin zamanı karşı bilgelik verici Yarar, şunları dile getirdi:

“Türkiye’de 17 kitap UNESCO’nun koruması dibine alınmıştır. Şehrimizde de konkre bedel yerine Çatalhöyük, konkre sıfır bedel yerine da Hazreti Mevlana’nın düşüncülerinin ortaya konulduğu duyma ayini UNESCO’nun kalıt listesindedir. Bunun indinde ortak de UNESCO’ya öneri edilen asar vardır. Bu kapsamda da ilimizde Tuz Gölü ve Beyşehir Gölü, Eşrefoğlu ve Alaaddin Camisi, İnce Minare ve Karatay Medresesi kadar eserlerimiz de UNESCO’nun listesine alınmıştır. İvriz Kaya Anıtı da bunlardan ortak tanesidir. Koruma gayeli kararın katılması doğrultusunda beklentimiz bitmeme etmektedir.”

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here