Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'ni ziyaret ederek, buradaki dünyanın ilk ticaret borsası, Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı ve antik stadyumda incelemelerde bulundu. ( Muharrem Cin - Anadolu Ajansı )

KÜTAHYA

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aizanoi Antik Kenti’ndeki kazı ve yenileme çalışmalarının yüzdelik 100 evcil kendisine yapıldığını belirterek, “Biz mümkünse Türkiye genelindeki tamamı hafriyat çalışmalarının devir içinde yerli arkeologlar ve akademisyenler kabilinden yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti‘ni görüşme fail Ersoy, buradaki dünyanın geçmiş tecim borsası, Anadolu’daki en güzel korunmuş Zeus Tapınağı ve antika stadyumda araştırmalarda bulundu.

Ersoy, Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Elif Özer’den antika kentteki bulgular ve planlı icraat kendisince bilim aldı.

Bakan Ersoy, antika kentteki incelemelerinin peşi sıra gazetecilere icra ettiği açıklamada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2012 senesinde karışma edilen Aizanoi Antik Kenti’nin Türkiye’nin en ehemmiyetli kültürel miraslarından bulunduğunu vurguladı.

Ersoy, nezaret kendisine antika şehirde planlı çalışmalara dayanak noktası vermeyi sürdüreceklerini belirterek, şu şekilde bitmeme etti:

“Aizanoi Antik Kenti’ndeki hafriyat ve yenileme emek harcamaları bakanlığımız kabilinden sunulan izinle yüzdelik 100 evcil kendisine Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü kabilinden yapılmaktadır. Daha evvela buradaki icraat eller kabilinden yapılıyordu. Fakat demin Türk arkeologlar ve akademisyenler kabilinden yürütülüyor. Bu anlamda bu gidiş bizim düşüncesince baş döndürücü önemli. Biz mümkünse Türkiye genelindeki tamamı hafriyat çalışmalarının devir içinde evcil arkeologlar ve akademisyenler kabilinden yapılmasını istiyoruz. O nedenden buradaki projeye bulunan desteğimizi tasarruf etmek istiyoruz.”

Antik şehirde hafriyat emek vermesi karşıcı öğrencilerin fahri ve hevesli olduklarını gördüğünü dile getiren Ersoy, bu atmosferin ve ortamın korunması yerinde hâlâ çabuk gelişmeler olabileceğini aktardı.

Ersoy, kazılarda yüzdelik 100 evcil imkanlarla çalışılması yerinde maliyetlerin hâlâ bağan olacağına ayraç ederek, şunları kaydetti:

“Bu alana bulunan desteğimizi bitmeme ettireceğiz. Bundan sonraları anlaşılan ortak evrede bu alana lansman desteği de vereceğiz. Belli gruplar düşüncesince destinasyon olmasını istiyoruz. Çünkü bu janr kazılar ve gezim tabana yayılmış olduğu devir aykırı da servet kazandırdığı devir sürdürülebilir oluyor. Kazan kulaklı biçiminde burada semt insanı kazanacak. Çünkü hafriyat sırasında en baş döndürücü zahmeti semt insanı çekiyor. Ama neticede da elde eden onlar olacak. Hepsinin böylece da Türkiye kazanacak diyerek düşünüyorum.”

Muhabir: Muharrem Cin

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here