ANKARA

Hava sıcaklıklarındaki artışın zararlı böceklerin metabolizmasını hızlandırdığı ve böylelikle enerjiyi hâlâ acele yakıcı haşerelerde tagaddi ve çoğalmanın arttığı ortaya çıktı.

Science News genel ağ sitesinin haberine layıkıyla “Science” dergisinde piyasaya sürülen çalışmada, Washington Üniversitesi’nden Curtis Deutsch ve ekibi, birlikte etraflı namına böceklerin hâlâ sıcak günlerde ne genişliğinde hızlanacağına, çoğalacağına ve tahıllara zarar vereceğine bağlı riyazi birlikte öğrence geliştirdi.

Sıcaklığın, böcek metabolizmasını ve üremesini ne genişliğinde hızlandırdığını inceleyici araştırmacılar, hava sıcaklığındaki rastgele santigrat artışın, buğday, darı (darı) ve düğü düşüncesince arttırma yüzdelik 10 ila 25 hasar anlamına geldiğini belirleme etti.

Sıcaklıktaki artışın böceklerin iştahını artırarak ekinlerde hâlâ çok zarara sebep bulunduğunun altını çizen Deutsch, zararlı böceklerin halihazırda rastgele sene evren genelindeki darı ve buğdayın yüzdelik 8’ine, pirincin ise yüzdelik 14’üne zarar verdiğini belirtti.

Ortalama global sıcaklığın endüstri önceleri dönemdeki seviyenin çabucak 2 etap üzerinde çıkması halinde, salname verim kayıplarının darı düşüncesince kısaca yüzdelik 10, buğday düşüncesince yüzdelik 12 ve düğü düşüncesince yüzdelik 17’ye genişliğinde çıkabileceğini tamlayan araştırmacılar, bunun üç hububat düşüncesince mecmu kısaca 213 milyon tonluk zayi anlamına geldiğine ayraç etti.

Muhabir: Zehra Ulucak

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here