Merhabalar!
Uzun metraj sivilce tedavimle karşınızdayım 🙂
Bu yazımda sivilce tedavisinde ilk önce motivasyon ve sonrasında tedavi sürecinde sizlere yardımcı olacak ürünleri yayınlayacağım.
2017 Şubat Ayında başlayan tedavim hızlı bir süreçle 5 buçuk ayda (2017 Temmuz) tamamlandı.
İlk öncelikle bu sivilce tedavisini özel bir hastanede yaptırdım, çünkü “Roaccutane (Yeni adlarıyla Akne-Trend / Aknezen) ilacını devlet hastanelerinde ki çoğu cildiye doktoru sizlere vermiyor. Nedeni sigorta bu ilaçları karşılamıyor birde Roaccutane sivilce tedavisindeki süreci sancılı geçebiliyor. İlacın yurt dışındaki araştırmalara göre %99 iyi bir sonuç alımı var fakat %1’lik kesimde büyük vakalar yaşandığı belirtiliyor. Bu yüzden Roaccutane ilacının adı artık ön yargıdan dolayı değiştirildi.

Öncelikle bu ilacı kullanmak istediğinizden ve sabırlı, iradeli olabileceğinizden emin olun. Ben ilk randevumu alıp doktorumun yanına gittiğimde beni çok içten sıcakkanlı karşıladı. Şikayetlerimi dile getirdim ve kontrollerimi yaptığında bana dediği “Senin dışa vuran veya cilt altında dışa vurmayı bekleyen çok aşırı sivilcen yok ama dönem dönem çoğalabilir artabilir, senin görmediğin siyah noktaların fazlalıkta” dedi. Sonrasında benden 5 tüp kan alındı ve tüm değerlerime bakıldı. Bana ilk etapta sabah ve akşam olmak üzere sabah 10 mg / akşam 15 mg ilaç tedavisine başlanıldı. Bu sırada doktorumun bana verdiği tavsiyeler şöyleydi;

* Bol bol su tüketimi
* Yediklerime dikkat etmen gerektiği (kızartma,yağlı yiyecekler,çekirdek ve kuruyemişler, alkol kullanımı)
* Kilo ile orantılı giden bir durum olduğu için kilo alımı olmaması gerektiği
* Cinsel ilişkiye veya hamilelik gibi durum olmaması gerektiğine (çünkü hamilelik gibi bir düşünceniz varsa ilaç kullanımı yasak, çocuğunuzun engelli doğması söz konusu)

Doktorun dışında benim dikkat ettiklerim;
* Olabildiğince makyaj yapmadım çünkü yüze nefes aldırmak gerekli
* Kola,tatlı, çerez (zaten 6 senedir çekirdek yok benim hayatımda 🙂
* Veee en önemlisi motivasyonumu hep yüksek tuttum 🙂

Evet sivilce tedavisinde motivasyon en önemli konudur. Çünkü 6 ay süren sivilce tedavisinde ilk 3 – 4 ay cildinizde değişiklik olmaz. Bu sürede cildinizin altında bulunan hali hazırda gün yüzüne çıkmayı bekleyen sivilceleriniz kendini dışarı atıverir ve siz sanarsınız ki ilaç hiç bir işe yaramıyor. ASLA öyle bir durum söz konusu değildir. Sabrederseniz 4 aydan sonrasında yüzünüzdeki değişimi görmeye başlarsınız. O 4 ayda cildin altındaki tahribat temizlenir, son iki ayda ise yüz üstündeki…
Tabiki çevrenizinde size bu süreçte yardımcı olması önemlidir. Çünkü ben ailemden, arkadaş çevremden aşırı destek alırken iş hayatımdaki insanlar sürekli şu sözleri sarf ettiler..
“O ilaç sana zarar vermiyor mu?”
” Karaciğerini kurutursa ?”
” Pek bir düzelme görülmüyor sanki”
” Parana yazık”
” Ve en önemlisi bir bayanın gözünü böyle korkutmak ne kadar doğruysa (Ya ilerde bu ilaç yüzünden çocuğun olmazsa?)”

Arkadaşlar bu yukarda bahsettiğim sözleri duyarsanız o kişinin yanından koşar adımlarla kaçın derim 🙂 Evet sinir bozucu tavırlarla tedavi sürecinde olan birine bunları diyorlar, insanlar değişikler (bu konuyu başka bir yazıda konuşuruz). Siz kimseyi takmadan bu konuyla ilgili konuşacağınız birinci kişi doktorunuz ikinci kişi benim 🙂 (Dilediğiniz zaman yazabilirsiniz)

Evet arkadaşlar ay olarak ilaç miktarımı yazıyorum sizlere;
1. Ay Sabah 10 mg / Akşam 15 mg
2. Ay Sabah 15 mg / Akşam 15 mg
3. Ay Sabah 20 mg / Akşam 20 mg
4. Ay Sabah 25 mg / Akşam 50 mg
5. Ay Sabah 50 mg / Akşam 50 mg
6. Ay Sabah 25 mg / Akşam 50 mg (Benim son ayımda kilo verişimden dolayı ve sivilcerim 5 buçuk ayda gittiği için ilaç düşümü yaşanmıştı)
Ve 6 ay bittiğinde cildinizi aynen şöyle ifade ediyorum (Bebek Poposu) gibi oluyor. Bu konuda ciddiyim 🙂
Ben doktoruma cilt bakımı yaptırıp yaptırmamam gerektiğini sordum?
* “Cildin şuan inceldi ve çok hassas çok çok iyi bir yer olmadığı sürece tavsiye etmem dedi.”
Cilt bakımı yaptırmadım ve gerçekten uzun bir sürede yaptırmayı düşünmüyorum. Tedaviden sonra bir sene geçti ve hala bebek poposu gibi yumuşacık pürüzsüz, regl döneminde bile sivilce çıkmıyor ve ben bayram, düğün, özel gün dışında makyaj yapmadan dışarı çıkıyorum. Etraftan duyduğum sözlerle çok mutlu oluyorum. Çünkü herkes fondöten var sanıyor 🙂

Şimdi gelelim tedavi sürecinde kullandığım ürünlere ve yararlarına;

* Öncelikle dudaklarınızda çatlama olucaktır ben bunun için çok dudak balm kullandım
– Nivea Dudak Nemlendiricileri / Blistex Medplus Kavanoz
* Cildinizde kuruma olucaktır, el ve yüz kremleri bol bol kullanın
– Nivea Soft / Hametan Merhem
* Eğerki havaların ısındığı döneme denk geliyorsa yüzünüzün güneş görmesini engellemek için (Çünkü tedavide güneş görürseniz iz kalma durumu var)
– Babe Facial Oil Free Sunscreen SPF50 (Yağlı, yağsız doktor önerisine göre değişiyor ben yarı yağlı kullandım)
– Bunu sürekli flerosan altında iseniz veya gece lambaları sürekli açık bırakıyorsanız o zaman diliminde bile kullanın derim (Kokusu, duruşu, parlaklığı mükemmel ben hala kullanıma devam ediyorum)
* Ve tedavi bittikten sonra kullandığım aslında makyaj temizleme ve bakım ürünü olan ve benim aşk yaşadığım ürün BEBAK ACI BADEM MAKYAJ TEMİZLEME SÜTÜ, ciltte zamanında yolduğum sivilcelerin bıraktığı boşlukları kapattı ben çok memnunum 🙂

Aşağıda ürün görsellerini size bırakıyorum bulmakta zorlanmayın diye 🙂
Birde benim doktorum Gülbiye GÜLER / Medicana Hospital (BURSA)
Ve sormak istediğiniz sorular olursa aşağı yorum bırakabilirsiniz.
İyi doktorlarla karşılaşmanız dileğiyle 🙂 Şimdilik Hoşçakalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here