SİVAS – Serhat Zafer

Sivas Kongresi‘nde tahsil edilen kararla Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk‘ün direktifi dair “Milli Mücadele Hareketi“nin sesi şekilde neşriyat dünyasına süregelen “İrade-i Milliye” gazetesinin basılmış olduğu matbaa makinesi, Mustafa Kemal Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde özgün haliyle ziyaretçileri tarihte seyahate çıkarıyor.

Kongrede tahsil edilen kararla 14 Eylül 1919’da Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk çeşidinden kurulan ve Vilayet Matbaası’nda basılarak Milli Mücadele Hareketi’nin sesi bulunan İrade-i Milliye gazetesinin nüshalarının basımının yapıldığı matbaa makinesi, müzenin antre katındaki odada toprak alıyor.

Müzeyi gezenler, merakla inceledikleri matbaa makinesi uğrunda foto çektiriyor.

Sivas Valisi Davut Gül, AA muhabirine, ulusal mücadelenin topyekün ortak savaş bulunduğunu ve bunun basın, yurttaş ve er boyutuyla gelişigüzel manada baş başa yürütüldüğünü söyledi.

O çağda de İrade-i Milliye gazetesinin ehemmiyetli ortak fariza üstlendiğine ayraç fail Gül, “Müzemizdeki makine, gazeteyi basan özgün makine ve günümüze derece ulaşmış.” dedi.

“Burada mevcut en iri zenginliklerden biri”

Matbaa makinesinin sonuç sahibinin Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal bulunduğunu ve meydana getirilen girişimler kararı müzeye kazandırıldığını dile getiren Gül, “Makine halan çalışıyor. Sivas Kongre Müzesi’nde ortak bol bolamat mevcut fakat en ehemmiyetli zenginliklerinden ortak tanesi İrade-i Milliye gazetesini basan özgün makinenin burada olması. O tarihteki makineleri baş döndürücü az yerde görebilirsiniz. Dolayısıyla bu da bizim değerimiz.” niteleyerek konuştu.

Vali Gül, İrade-i Milliye gazetesinin basılmış olduğu özgün matbaa makinesini bugüne derece korunum edenlere ve müzeye kazandıran Ünsal’a teşekkürname ederek, “İnanın bu olmasa baş döndürücü eksikliğini hissederdik. Sonuçta taş binaya emanet verici içindeki materyaller. Orijinalse hâlâ ayrı ortak emanet veriyor, nedeniyle da ehemmiyetli ortak avantaj olmuş.” ifadelerini kullandı.

İrade-i Milliye gazetesi

Sivas Kongresi toplanmadan eski günlerde mevrut delegeler, ulusal mefkûre ve hareketlerin açık ve daima halde yayımlanması düşüncesince ortak gazetenin çıkarılması gereği üstünde durdu. Kongrenin 10 Eylül’deki toplantısında tahsil edilen kararla “İrade-i Milliye” adıyla ortak ceride çıkarılması kararlaştırıldı. Bu gazetenin mesul yöneticiliği düşüncesince politik kuruluşlarla birlikteliği sıfır ortak ad arayışına girişildi. Sivaslı ortak canlı bulunan Selahattin (Ulusalerk) bu işle görevlendirildi. Gazetenin evvel sayısı 14 Eylül 1919 haset yayımlandı.

İrade-i Milliye, Heyet-i Temsiliye namına neşir gerçekleştirmek düşüncesince kurulan evvel ulusal savaş gazetesi oldu. Gazetenin evvel iptidai sayısında çıkan yazılar, Mustafa Kemal Paşa çeşidinden yazıldı, İsmail Hami (Danişment) çeşidinden gazeteye adı kullanmadan aktarıldı.

İlk sayısında gazetenin depar belgesi amacı, “Milli hareketin bölüt ve dünyaya duyurulması” şekilde açıklandı. Gazete, o günün şartlarında binbir zorlukla çıkarılıp dağıtıldı. Şimdiki vilayet binasının güneydoğusunda mevcut binada, Vilayet Basımevi’nde baskısı yapıldı. Heyet-i Temsiliye’nin Sivas’tan ayrılmış olduğu güne derece (14 Eylül-18 Aralık 1919) 19 benzer yayımlandı.

İrade-i Milliye gazetesinin evvel 40 sayısı hâlâ sonraları iptidai benzer hâlâ eklendikten sonra Sivas Belediyesi çeşidinden özü ve toy Türk harfleriyle defaatle basılıp, araştırmacıların hizmetine sunuldu.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here