Türkiye’nin Bilim ve Teknoloji alanındaki en ehemmiyetli akıl merkezlerinden bir tanesi bulunan BİTKOM – Bilim ve Teknoloji Politikaları Koordinasyon Merkezi, alanındaki gelişimleri masaya yatırdı.

Blockchain, Kripto Paralar, Dijitalleşme, Endüstri 4.0., Yapay Zeka (AI), Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR), Nesnelerin İntermeti (IOT) Big Data, Siber Güvenlik üzere kavramların konuşulmuş bulunduğu toplantıda, uygulayım bilimi üreten yerli firmaların, Ar-Ge dair olağandan ehliyetli olduğu, gerçek problemin; imal edilen verim yahut hazırlanmakta bulunan planların pazarlanamaması ve talih çeşidinden iklim dışına açılmada ehliyetli desteğin bulunamaması üzere hastalıkların olduğuna ilgi çekildi.

Toplantının akıbet bildirgesinde ise aşağıdaki maddeler yer aldı,

Teknoloji üreten yerli şirketlerin Ar-Ge dair anlaşılan birlikte birikimi oluşmuştur. Bu birikimi ticarileştirebilmesi düşüncesince talih desteği şarttır.

Ticarileştirilebilen mamüllerin acil birlikte halde iklim dışına açılması gerekmektedir.

Türkiye, haricen ithal edilen “Endüstri 4.0” üzere kavramlar adına literatüre özlük kavramlarını ikrar ettirmelidir.

Devlet, uygulayım bilimi firmalarına vermiş bulunduğu destekleri oldukça kolaylaştırmalıdır.

Devlet, uygulayım bilimi üreten firmaları kendine rakip görmesi yerine, hususi piyasası desteklemesi gerekmektedir.

Farklı ülkelerde, uygulayım bilimi dalında toy başlamış projelere, Türkiye de uygulayım bilimi üreten şirketlerin birlikte zamanlar uyarlanmış olabilmesi için, firmalarımızın iklim dışına çıkışı mevzusundaki mevzuatlar henüz da kolaylaştırılmalıdır.

Devletimizin, Türkiye’de uygulayım bilimi üreten firmalara güveninin tesisi düşüncesince bölüm temsilcileri ile görüşmeler sıklaştırılmalıdır.

Bilişim alanının hepsi sektörler düşüncesince ne denli ehemmiyetli bulunduğunun güzel anlatılması gerekmektedir.

Türkiye, Çin’de bulunduğu gibi, bellik olmuş, Whatsapp, Facebook üzere uygulamaların yerli versiyonlarını kesinlikle geliştirmeli ve bu geliştirilen mahsulat kesinlikle talih çeşidinden desteklenmelidir.

Yerli hızla gelişen teknolojinin üretilmesi ve desteklenmesi dair hem kamu, aynı zamanda hususi bölüm düşüncesince Türkiye çapında idrak oluşturulması gerekmektedir.

Kaynak: HABER7.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here