İSTANBUL – ZEHRA MELEK ÇAT

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seçil Günher Arıca, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, beslenmenin, insanoğlunun büyüme, gelişme, mıhlı ve doğurucu kendisine derinlemesine müddet yaşaması düşüncesince muktezi bulunan besin öğelerini ehliyetli miktarlarda alıp bedeninde kullanımı bulunduğunu söyledi.

Sağlıklı ortak tagaddi düşüncesince günce katılması müstelzim kalorinin yüzdelik 30’unu yağların oluşturması icap ettiğini vurgulayan Arıca, “Beslenmeyle bedenimize aldığımız yağ asitleri, hormonlarımızın imalinde kullanılıyor. Fazlası da depolanıyor. Doymamış yağ asitleri zeytinyağı, fındık, koz ve fıstık yağlarında, meşbu yağ asitleri ise motorin ve motorin ürünleri, ette bulunuyor. En kazalı yağ ise trans yağ kendisine ilgi çekiyor.” diyerek konuştu.

Arıca, trans yağın, ortak cins doymamış yağ asidi bulunduğunu tabir ederek, bu tarz yağların natürel yolla oluşan ve sınai trans yağlar peyda etmek az daha dü türü bulunduğunu aktardı.

Doğal yolla oluşan trans yağ asitlerinin inek, kucak kabilinden geviş getiren hayvanların bağırsaklarındaki bakteriler kabilinden oluşturulduğunu özetleyen Arıca, şöyleki bitmeme etti:

“Doğal trans yağlar, hayvanca kaynaklı süt, peynir ve sadeyağ kabilinden ürünlerde yüzdelik 6 oranında bulunur. Endüstriyel kendisine imal edilen sert yağlarda trans yağ payı yüzdelik 60’tır. Trans yağlar ise nebati likit yağların ısıtılarak hidrojenlenmesi ile doğar ve margarin kabilinden sınai sert yağlarda elan faziletli oranda bulunur. Özellikle sıra işi kendisine imal edilen çikolata, gofret, krema, bisküvi, cips, pastacı ürünleri ve fast food seçimi besinlerde faziletli oranda trans yağ bulunmaktadır.

21. yüzyılda hayattaki ölümlerin yüzdelik 71’inin nedeni gayrisıhhi beslenme, sedanter dirim ve esrar kullanımının bozukluk bulunduğu vakayiname hastalıklardır. Obezite, şeker hastalığı hastalığı hastalığı, koroner duygu rahatsızlıkları ve bumbar kanseri kabilinden emraz zamanımızda baş döndürücü elan gailesiz yaşlarda başlamaktadır. Trans yağların ortak tomar oranda tüketimi de duygu ve akıl damarlarında tıkanıklığa bozukluk bulunan kolesterin plaklarının oluşumuna, bumbar ve emcek kanserlerinin artışına faktör oluyor.”

Arıca, bu hastalıklara müteallik kendisine er yaşta ölümlerin elan yoğun görülmesi dolayısıyla besin ürünlerinde trans yağ oranının yüzdelik 1’in dibine düşürülmesine müteallik Avrupa’da ve Türkiye’de kanuni tensikat yapıldığını söyledi.

“Trans yağ payı hala baş döndürücü yüksek”

Doç. Dr. Seçil Günher Arıca, Sağlık Bakanlığı kabilinden ölçülü “Türkiye Sağlık Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında acemi tensikat yapılarak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmalarıyla margarinlerin palm ve soya fasulyesi fasulyesi yağından ensesi kalın üretilmesi ve trans yağ içinde ne olduğunun yüzdelik 1’in dibine düşürülmesinin sağlandığını söyledi.

Endüstriyel yağların kullanıldığı bisküvi, cips, gofret, çikolata, krema ve pastacı ürünleri ile fast food kabilinden kızartılmış amade yiyeceklerde yoğunluk ve haz arttırıcı kendisine beğenilen trans yağ oranının hala baş döndürücü faziletli bulunduğunu vurgulayan Arıca, evlerde nebati likit yağların kızartmalarda gine yeniden kullanımının ve yaralı yağların da sağlığa dokuncalı bulunduğunu tabir etti.

Arıca, mıhlı yağ tüketimi düşüncesince şu önerileri sıraladı:

“Kızartmalardan beklenen olduğunca kaçının. Pişirme yöntemi kendisine buğulama ve fırında pişmesini yeğleme edin. Kızartma yapacaksanız zeytin antagonist yahut sert yağ kabilinden ısıya çerden çöpten yağların hesabına ısıya dayanabilen günebakan antagonist kullanın. Hazır besinlerden ve fast food seçimi beslenmeden ırak durun. Zeytin yağını salatalarda kullanın. Mutfağınızda sınai yağları kullanmayın. Kavrulmuş atıştırmalık ve cips beklenen olduğunca az tüketin. Kızartma yiyecekseniz yanı sıra gani oranda yeşil yapraklı salata tüketin. Katı yağ tüketecekseniz hudutlu oranda ve hayvanca yağları yeğleme edin. Margarin tüketecekseniz, hudutlu oranda ve üstünde ‘trans yağ yoktur’ ibaresi olanları tüketin.”

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here