Türkiye’de, 1980’li senelerde Ankara, İstanbul, Ege ve Boğaziçi üniversiteleri ile ODTÜ’de işyar bilgi insanlarından oluşan ekibin belirlediği 17 kepez arasından ‘en güzel yer’ seçilen ve 541 milyon TL bütçeyle 1997’de açılışı meydana getirilen TUG’da, Rus ve Türk bilgi kullanmakta olanları yeni felek ada keşifleri düşüncesince eş emek vermek başlattı. Gözlemevinde kurulu, Rusya’ya ilişik RTT 150 teleskobu, Rusya’nın doğacak sene uzaya göndereceği faziletkâr erke uydusuyla baş başa felek ada keşifleri düşüncesince kullanılacak.

TUG Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir, Rusya Federasyonu’nun doğacak sene uzaya yeni peyk göndereceğini belirterek, bu faziletkâr erke uydusuyla yeni felek ada keşiflerinin yapılmasının beklendiğini söyledi. Prof. Dr. Özdemir, RTT 150 teleskobuyla da bu keşiflerin toprak tabanlı yerine optikçi gözlemlerinin gerçekleştirileceğini kaydetti.

Çok sayıda yeni felek ada keşfinin yapılmasının beklendiğini aktaran Prof. Dr. Sacit Özdemir, “RTT 150 teleskobu da bu keşiflere adanacak. Yani çağının şişman kısmı, Rusya’nın göndereceği bu uyduya adanacak. Ama Türk bilgi insanlarının da bu keşiflere değgin rasat yapmasını istiyoruz. Yeni felek ada keşifleri meydana getirecek ekipte Türkler de olacak” dedi.


RTT 150’nin yeni felek ada keşiflerine yönlendirilecek olması dolayısıyla camiadaki öteki dünya bilimcilerin özgün çalışmalarına ilişik tayfların alınamayacağını kaydeden Prof. Dr. Özdemir, “O sebepten dolayı müşterek müşahit hâlâ istem ettik. Bize ilişik olmasını istiyoruz. Proje teklifimizde 2,5 mt. çapında 82,5 milyon TL mesabesinde yeni müşterek müşahit talebimiz var. Şu an kıymetlendirilme aşamasında” sanarak konuştu.

Kaynak: HABER7.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here