ŞANLIURFA – HALİL FİDAN

Sivil ve anıtsal mimarlık dokusunu tarih süresince koruyabilen nadir şehirlerden bir tanesi şekilde ikrar edilen ve tarihin kullanılmamış noktası şekilde vasıflandırılan Göbeklitepe‘ye ev sahipliği fail Şanlıurfa’da, UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi’ndeki alanda arazi meydan zamanı sokaklar turizme kazandırılıyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, anadan görme mimariye mucibince şekillendirilmiş sokak ve evlerin bulunmuş olduğu şehrin bu yönüyle ön plana çıkan mimarlık yapısını doğacak nesillere aktarma etmek düşüncesince harekete geçti.

Ekipler, bu kapsamda önceki şekilde değişik yapısı, yüksekliği, taşma cumbaları ve kemerli geçitleriyle turistlerin merakını çekici yapıların bulunmuş olduğu Divanyolu Caddesi‘ndeki 7 emektar sokakta evlerin aut cephesini aslına akıllıca onararak baştan canlandırdı.

Betonarme yapıların aut cephelerinde sıva ve arkası sıra pentür işlemi meydana getiren şehremaneti ekipleri, zamanı evlerde ise bölgenin yapısına akıllıca şekilde kesin “Urfa taşı” kullandı.

Görüntü kirliliği oluşturan cidar makaleleri temizlenirken, sokaklardaki evlere, emektar Urfa evlerinin niteliklerini haiz kapılar kurup takma edildi. Yapıların hasar görmemesi düşüncesince yağmursuyu konveksiyon altyapıları kuruldu.

Bölgedeki öbür sokak ve yapıları da bu halde turizme kazandırmayı amaçlayan yetkililer, sonunda alanda yaşayanların gezim dair bilinçlendirilip, sektörden hisse alması amaçlanıyor.

Bu sene turizmde umduğunu bulan ve bugüne denli 1 milyondan ortak tomar ziyaretçiyi ağırlayan zamanı kentte, “Urfa sokakları”nın turizme kazandırılmasıyla yerel ve ecnebi gezmen sayısının da artarak çoğalması öngörülüyor.

“Tarihi yapıları geleceğe taşıyoruz”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, şehrin 12 bin salname ortak şehir bulunduğunu ve bu doğrultuda çalıştıklarını tabir etti.

Özellikle emektar iskân yerlerinde dehşetli ortak kültürel zenginliğin bulunduğuna dikkati çekici Çiftçi, bu sokakları esasen alevlendirmek düşüncesince restore ederek turizme kazandırdıklarını anlattı.

Çiftçi, zamanı kenti ayağa bozmak ve doğacak nesle kalıt çoğaltmak hesabına dehşetli ortak siper anlayışı içinde olduklarına vurgulayarak, şöyleki konuştu:

“Şanlıurfa zamanı ortak şehir, bu zamanı şehre bu ayn açısıyla yaklaşıyoruz ve mimarimizi, sokaklarımızı, evlerimizi, konaklarımızı, hanlarımızı fonksiyonlandırıp geleceğe taşıyacağız. İnsan, emektar kentte geçim buluyor, sokaklar dirim dolu, meydana getirilen iklimsel şekilde da düşünülmüş. Ecdadın bizlere kalıt şekilde bıraktığı bu yapılara beslemek da bizim düşüncesince aşırı ehemmiyetli ortak görev. Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bu zamanı kenti ayağa kaldırmak, geleceğe taşımak, doğacak nesle kalıt çoğaltmak düşüncesince dehşetli ortak siper anlayışı içerisindedir.”

“Turist sayısı bu sayede artıyor”

Her sene bu kapsamdaki 7-10 sokağı restore etmeyi amaçladıklarını ve bunun turizme ehemmiyetli ulama sunacağına inandığını dile getiren Çiftçi, şunları kaydetti:

“Bu sene şimdiye denli 7 sokağı geride bıraktık önümüzde henüz 4 ay mevcut erek 10 sokağı restore etmek. Her sene maksadımız 7-10 sokakta bu projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Sadece sokakla kalmıyor, tığ 10 sokağın restorasyonunu yapmış olup iyileştireceğiz, güzelleştireceğiz ayrımsız devir o bölgedeki rastgele sene 4 zamanı evi gerçekli restore yazar ayağa kaldıracağız. O bölgedeki zamanı hanları, köprüleri, türbeleri, camileri ayrımsız halde düzenleyeceğiz. Bu dobra mekanlar Şanlıurfa’ya gezim yönünde da ehemmiyetli ulama sunacak, zira turistler zamanı bölgeleri kıymetlendirmek ve buradaki atmosferi hayatta olmak düşüncesince geliyor. Bu sokaklarda geçmişe seyahat gerçekleştirmek istiyor. Şanlıurfa geçim meşbu ortak şehir, zımnında tığ bu yapıları ayağa kaldırdığımızda rastgele güneş gezmen sayımız artıyor. Şanlıurfa bu manada aşırı zengin.”

Çiftçi, çalışmaların içeriğine ilişkin, “Yapıların sıvalanması, cephelerin düzenlenmesi, dökülmüş bulunan sahaların Urfa taşıyla esasen restore edilip tamamlanması gine iş bölgeleri mevcut onların düzenlenmesi. Aynı halde kaynak kirliliğini ortadan bozmak düşüncesince çalışıyoruz. Tabelalar ölçün duruma getiriliyor, sokaklarda çöken bölgeler güçlendiriliyor. Tarihi binalar değiştirgeç ve restorasyonu yapılarak daima emektar mimariye akıllıca ortak halde sokaklarımız yaşanabilecek duruma geliyor.” dedi.

Bıçakçı Mahallesi’nde canlı 82 yaşındaki Mustafa Bayram, çalışmalara başlanılmadan ilkin sokakların aşırı çirkin halde bulunduğunu söyleyerek, “Mahallemiz bundan böyle aşırı henüz dobra duruma geldi. Restorasyondan sonraları ecnebi turistler gelmeye başladı, Her güneş aşırı sayıda insanoğlu buralardan geçerek Balıklıgöl’e iniyor. Sokakların canlanması bizleri de bahtiyar ediyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here