PEKİN

Çin’de bilim kullanmakta olanları ve doktorların beraberce geliştirdiği yapay zeka sistemi, beyin zararlarının tanımlanmasında kullanılacak.

Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimleri Akademisinden hile kullanmakta olanları ve Çin Halk Kurtuluş Ordusundan doktorların 5 senedir üstünde çalışmış oldukları yapay zeka sistemi, beyin hasarı oluşan insanlarda bunun tanımlanması ve değerlendirilmesinde doktorlara iane edecek.

Özellikle bilinç kaybı ve bozukluğu (DOC) canlı hastaların, bilinçlerini baştan kazanmasında ehemmiyetli gösteriş oynaması muhtemel sistem, beynin değişik bölümlerindeki yapıların birbiriyle haberleşme ihdas etmek düşüncesince oluşturduğu ağları görüntüleyerek bu görüntüye ilgili versiyon yapıyor.

Yapay zeka, bugüne denli bilinç bozukluğu canlı 63 hastadan 10 binlerce görüntüyü inceledi, bilinci arka gelebilecek ve gelemeyecek hastaları yüzdelik 88 oranında akıllıcasına canlandırma edebildi.

Çalışmayı başöğretmen Song Ming, beynin emek vermesi esnasında nice bölgenin beraberce akıntı ettiğini ve haberleşme ağları oluştuğunu dile getirdi.

“Beyin yaralanmaları dair ön bilgelik sağlayabilmesini umuyoruz”

Doktorların beyindeki haberleşme ağlarının bilinç bozukluğu ile direkt bağlantısını göremediğini ve yapay zekanın bu rahatsızlığı idrak etmek düşüncesince toy ipuçları sağlayabileceğini aktaran Song, yapay zekanın, kusursuz yorum yapmasını ve beyin yaralanmaları dair ön bilgelik sağlayabilmesini umduklarını bildirdi.

Song, bununla birlikte, yapay zeka modelinin uygulanan ve emin müşterek manzume olabilmesi düşüncesince elan aşkın veriye gerekseme duyulduğuna dikkati çekti.

Çalışma arsıulusal eLife dergisinde yayınlandı.

Bilinç bozukluğu yaşadıktan sonradan müşterek bölüm hastalar, yatalak kalabiliyor yahut nebati yaşama girebiliyor.

Çin’de beyin travması, vuruş kabul etme ve öteki beyin hastalıklarının bozukluk bulunduğu 500 binden aşkın hastanın vakayiname DOC yaşamış bulunduğu belirtiliyor. Bununla beraberce rastgele sene 70 bin ila 100 bin toy vakanın ortaya çıkmış bulunduğu kaydediliyor.

Muhabir: Fuat Kabakcı

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here