BİLECİK

Bilecik Yaşayan Kent Müzesine çağırma edilen Yörük kadınlar, eskiyen elbiseleri ne kilime dönüştürdüklerini anlattı.

Geleneklerimizi Yaşatıyoruz” projesi kapsamında meydana gelen etkinliğe dahil olan AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, gazetecilere icra ettiği açıklamada, müzede geçmişten izleri sunmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Yağcı, genel anlamda giysilerin işi bitince baştan değerlendirilmediğini belirterek, “Oysa geçmişimizde bu elbiseler makasla kesilerek şekle sokuluyordu ve gine dokunup yaşamımıza geri sunuluyordu. Sanayileşmenin aşırı erdemli bulunduğu bu günlerde geçmişimizden izlerle göstermeye çalıştık.” görüşlerini aktardı.

Müze sorumlusu Yurdanur Kırlı ise “Pala sergi dokuma” adına bildik etkinliğin iri nazarıitibar gördüğünü dile getirerek, şöyleki konuştu:

“Bilecik’in Pazaryeri kazasının Sarıdayı köyünden getirdik tezgahımızı. Maalesef depolara atılmışlardı, senelerdir kullanılmıyordu. Biz de ona ehil çıkalım müzemize getirelim, müzemize birlikte bedel kazandıralım istedik. Aynı sürede bu kültürü müzemize mevrut ziyaretçilerimize anlatalım, gösterelim dedik. Eskiyen, çöpe atılacak kıyafetlerimizin makasla kesilerek yıkamak biçimine gelmesi ve bu yumağın da arkası sıra tezgahta sergi biçimine gelmesini söylemeye çalışıyoruz.”

Tezgah başlangıcında sergi dokuyup bu serüveni ziyaretçilere özetleyen 69 yaşındaki Sevim Coşkun da elbiseleri çöpe atacaklarına değerlendirdiklerini anlatım ederek, “Biz eskileri yeniye dönüştürüyoruz. Kumaşları kesip sergi yapıyoruz. Eskiden anneannem yapıyordu. Yapan kalmadı denilebilir. Biz bitmeme etmeye çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Muhabir: Harun Kaymaz

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here